Xhamia Imam El Buhari

E premte, Tetor 31, 2014

Foto e rastit

Statistikat

2230826
SotSot930
DjeDje2032
Ketë javëKetë javë8178
Ketë muajKetë muaj55212
GjithsejGjithsej2230826

Statistikat e shkarkimve

Arkivi i zbritjve përmban aktualisht 638 shkarkime në 47 kategori. Deri më sot, këto kanë qenë të shkarkuar 442098 herë.

Duaja pas ngrënies së ushqimit

( 25 Votes )
Vlerësimi i Përdoruesve: / 25
I VarfërI Shkëlqyeshëm 

ELHAMDULI-LAHIL-LEDHI AT'AMENA VE SEKANA VE XHE'ALENA MUSLIMIN

["Falënderimi All-llahut i cili na mundësoi të hamë e të pimë dhe na bëri muslimanë".] (Hadithi hasen, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Seid eI Huderiu)

Islam - Lutje edhe Dua nga Kur'ani edhe Sunneti

Lutje nga Kur'ani edhe Sunneti

Duatë e hyrjes dhe daljes nga xhamia
a) Kur hymë në xhami: Muhammedi alejhisselam thotë: " Kur të hyjë dikush prej jush në xhami le të dërgoj salavate mbi mua: ALL-LLAHUMME SAL-LI UE SEL-LIM ALA MUHAMMED [" O All-llah,bekoje dhe sjelli paqë Muhammedit"] ...pastaj le të thotë: ALL-LLAHUMMEFTAH LI EBUABE RAHMETIK [" O All-llahu im, m'i hap dyert e... Lexo më shumë...
Duat ë e gjumit
a)Kur bijmë të flejmë: Muhammedi alejhiselam thotë: "Kur të shtrihet dikush në shtratin e tij le të mbështillet mirë, sepse askush nuk e di se çka mund t'i ndodhë në gjumë, pastaj le të thotë: BISMIKE RABBI VED'ATU XHENBI VE BIKE ERFE'UHU, IN EMSEKTE NEFSI FERHAMHA VE IN ERSELTEHA FAHFADHHA BIMA... Lexo më shumë...
Duatë e mëngjesit dhe mbrëmjes
1 Eudhu bi kelimatil-lahit-tamati min sherri ma halek. (tri herë) Kërkoj mbrojtje në fjalën e përsosur të Allahut nga e keqja e çdo gjëje që e ka krijuar. 2 Bismil-lahil-ledhi la jedurru measmihi shej’un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiul-alim. (tri here) Po filloj me emrin e Allahut, me emrin e cilit nuk mund të dëmtojë... Lexo më shumë...
Duaja e sejjidul istigfarit
All-llahumme ente rabbi la ilahe il-la ente halekteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve va’dike mes-teta’tu eudhu bike min sherr ma sana’tu ebuu leke bi ni’metike alejje ve ebuu bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la ente. O Allah, Ti je Zoti im, nuk ka zot tjetër pos Teje. Ti më krijove mua dhe unë jam rob Yti. Po përpiqem sa të... Lexo më shumë...
Istigfari dhe Teubja
I Dërguari i Allahut, Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) thotë në disa hadithe: "Për Allahun, unë i kërkoj falje e pendohem tek Ai më shumë se shtatë-dhjetë herë në ditë." "O njerëz! Pendohuni tek Allahu që të gjithë. Unë i kërkoj falje Atij njëqind herë në... Lexo më shumë...
Duaja pas ngrënies së ushqimit
ELHAMDULI-LAHIL-LEDHI AT'AMENA VE SEKANA VE XHE'ALENA MUSLIMIN     ["Falënderimi All-llahut i cili na mundësoi të hamë e të pimë dhe na bëri muslimanë".] (Hadithi hasen, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Seid eI Huderiu)
Duaja e cila lexohet në natën e lejletul-Kadrit
All-llahumme inneke afuvvun tuhibbul-afve fa’fu anni. O Zoti im, ti falë shumë dhe e don faljen, andaj më fal edhe mua! All-llahummekfini bi halalike an haramike ve agnini bi fadlile an men sivak. O Zot, më kënaq me hallallin Tënd, që të mos i qasem haramit dhe më bën mirësinë Tënde, që të mos jem i nevojshëm... Lexo më shumë...
Duatë e daljes dhe hyrjes në shtëpi
a)Kur dalim nga shtëpia:   Muhammedi alejhisselam thotë: " Kush thotë kur del nga shtëpia: BISMIL-LAHI TEVEKKELTU `ALALL-LLAHI VE LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAHI [Me emër të All-llahut, iu mbështeta All-llahut, nuk ka ndryshim e as forcë prej meje përpos me All-llahun] ...i thuhet atij: Të mjafton, të mbron dhe të... Lexo më shumë...
Çka thuhet për largimin e kurtheve të shejtanit
EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT TÄMMÄTI EL-LETI LA JUXHÄVIZUHUNNE BERRUN VE LA FAXHIRUN MIN SHERRI MA HALEK, VE BERE-E VE DHER-E, VE MIN SHERRI MA JENZILU MINES SEMÄI, VE MIN SHERRI MA JA'ERUXHU FIHA, VE MIN SHERRI MA DHERE-E FIL ARDI, VE MIN SHERRI MA JEHRUXHU MINHA, VE MIN SHERRI FITENIL LEJLI VEN NEHÄR, VE MIN SHERRI KUL-LI TÄRIKIN IL-LA TÄRIKAN, JETRUKU BI... Lexo më shumë...
Duaul-hitam - - Duaja përmbyllëse
All-llahummexh’al nebijjena lena fertan ve havdahu lena mevrida. All-llahummahshurna fi zumretihi vesta’milna bi sunnetihi ve teveffena ala mil-letihi vexh’alna fi hizbih. All-llahumme vexhma bejnena ve bejnehu ke ma amenna bihi ve lem nerehu. All-llahumme ve la tuferrik bejnena ve bejnehu hatta tudhilena mud’halehu vexh’alna min rufekaihi mean-nebijjine... Lexo më shumë...

Data Hixhri

e premte 8 Muharram 1436 Hixhri, 31 Tetor 2014
Xhamia El Buhari ne facebook.com
Kontribut

Kohet e namazit

Kohet e namazit

Kush është në lidhje

Momentalisht kemi 118 mysafirë në linjë

Forma e Namazit

Namazi - Dokumentar