Xhamia Imam El Buhari

E diel, Shtator 21, 2014

Foto e rastit

Statistikat

2158818
SotSot1294
DjeDje1693
Ketë javëKetë javë12710
Ketë muajKetë muaj37963
GjithsejGjithsej2158818

Statistikat e shkarkimve

Arkivi i zbritjve përmban aktualisht 635 shkarkime në 47 kategori. Deri më sot, këto kanë qenë të shkarkuar 439022 herë.

Data Hixhri

e diel 25 Dhul-Qada 1435 Hixhri, 21 Shtator 2014
Xhamia El Buhari ne facebook.com
Kontribut

Kohet e namazit

Kohet e namazit

Kush është në lidhje

Momentalisht kemi 104 mysafirë në linjë

Duaja pas ngrënies së ushqimit

( 23 Votes )
Vlerësimi i Përdoruesve: / 23
I VarfërI Shkëlqyeshëm 

ELHAMDULI-LAHIL-LEDHI AT'AMENA VE SEKANA VE XHE'ALENA MUSLIMIN

["Falënderimi All-llahut i cili na mundësoi të hamë e të pimë dhe na bëri muslimanë".] (Hadithi hasen, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Seid eI Huderiu)

Islam - Lutje edhe Dua nga Kur'ani edhe Sunneti

Lutje nga Kur'ani edhe Sunneti

Duaja e rëskut-furnizimit
All-llahummeftah lena ebvabe rahmetike ve sehhil lena ebvabe rizkik. O Zot, na hap dyert e mëshirës Tënde dhe na lehtëso dyert e nafakës Tënde! All-lahummehdini li ahsenil-ahlaki la jehdi li ahseniha il-la ente vasfir anni sejjieha la jesrifu anni sejjieha il-la ent. O Zot, më udhëzo me mrekullitë në të mëdha, ngase në... Lexo më shumë...
Duatë për në banjo apo nevojtore
a) Kur hymë në banjo apo nevojtore: Muhammedi alejhisselam thotë: " Fjala, e cila i ruan vendet e turpshme të njeriut nga vështrimet e xhinnëve kur hyn në banjo apo nevojtore, është: BISMIL-LAHI, ALL-LLAHUMME INNI E'UDHU BIKE MINEL HUBUTHI VEL HABAITHI [" Me emër të All-llahut, o Zot, më ruaj nga e ndyra dhe... Lexo më shumë...
Duaja e cila lexohet në natën e lejletul-Kadrit
All-llahumme inneke afuvvun tuhibbul-afve fa’fu anni. O Zoti im, ti falë shumë dhe e don faljen, andaj më fal edhe mua! All-llahummekfini bi halalike an haramike ve agnini bi fadlile an men sivak. O Zot, më kënaq me hallallin Tënd, që të mos i qasem haramit dhe më bën mirësinë Tënde, që të mos jem i nevojshëm... Lexo më shumë...
Duatë e daljes dhe hyrjes në shtëpi
a)Kur dalim nga shtëpia:   Muhammedi alejhisselam thotë: " Kush thotë kur del nga shtëpia: BISMIL-LAHI TEVEKKELTU `ALALL-LLAHI VE LA HAVLE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAHI [Me emër të All-llahut, iu mbështeta All-llahut, nuk ka ndryshim e as forcë prej meje përpos me All-llahun] ...i thuhet atij: Të mjafton, të mbron dhe të... Lexo më shumë...
Duatë e mëngjesit dhe mbrëmjes
1 Eudhu bi kelimatil-lahit-tamati min sherri ma halek. (tri herë) Kërkoj mbrojtje në fjalën e përsosur të Allahut nga e keqja e çdo gjëje që e ka krijuar. 2 Bismil-lahil-ledhi la jedurru measmihi shej’un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiul-alim. (tri here) Po filloj me emrin e Allahut, me emrin e cilit nuk mund të dëmtojë... Lexo më shumë...
Duaja me rastin e marrjes së abdestit
All-llahummexh’alni minet-tevvabine vexh’alni minel-mutetahhirin. O Zot, më bën prej atyre që pendohen shumë dhe prej atyre që përpiqen të pastrohen!  
Salavati
(Es-salatu alen-nebijji, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.) All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin kema sal-lejte ala Ibrahime ve ala ali Ibrahime in-neke hamidun mexhid. All-llahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ke ma barekte ala Ibrahime ve ala ali Ibrahime inneke hamidun mexhid. O Zot im, shprehe mëshirën Tënde ndaj Muhammedit dhe familjes së... Lexo më shumë...
Duaul-hitam - - Duaja përmbyllëse
All-llahummexh’al nebijjena lena fertan ve havdahu lena mevrida. All-llahummahshurna fi zumretihi vesta’milna bi sunnetihi ve teveffena ala mil-letihi vexh’alna fi hizbih. All-llahumme vexhma bejnena ve bejnehu ke ma amenna bihi ve lem nerehu. All-llahumme ve la tuferrik bejnena ve bejnehu hatta tudhilena mud’halehu vexh’alna min rufekaihi mean-nebijjine... Lexo më shumë...
Duaja me rastin e brengave dhe borxheve
All-llahumme inni eudhu bike minel-hemmi vel-huzni ve eudhu bike minel-axhzi vel-keseli ve eudhu bike minel-xhubni vel-buhli ve eudhu bike min galebetid-dejni ve kahrir-rixhal. O Zot, e kërkoj mbrojtjen Tënde nga brenga dhe pikëllimi! Prej Teje kërkoj mbrojtje nga dobësia dhe përtacia. Prej Teje kërkoj mbrojtje nga frika dhe koprracia. Prej Teje kërkoj... Lexo më shumë...
Istigfari dhe Teubja
I Dërguari i Allahut, Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) thotë në disa hadithe: "Për Allahun, unë i kërkoj falje e pendohem tek Ai më shumë se shtatë-dhjetë herë në ditë." "O njerëz! Pendohuni tek Allahu që të gjithë. Unë i kërkoj falje Atij njëqind herë në... Lexo më shumë...

Forma e Namazit

Namazi - Dokumentar