Xhamia Imam El Buhari

E martë, Tetor 21, 2014

Foto e rastit

Statistikat

2211830
SotSot604
DjeDje2009
Ketë javëKetë javë2613
Ketë muajKetë muaj36216
GjithsejGjithsej2211830

Statistikat e shkarkimve

Arkivi i zbritjve përmban aktualisht 635 shkarkime në 47 kategori. Deri më sot, këto kanë qenë të shkarkuar 441191 herë.

Duaja pas ngrënies së ushqimit

( 25 Votes )
Vlerësimi i Përdoruesve: / 25
I VarfërI Shkëlqyeshëm 

ELHAMDULI-LAHIL-LEDHI AT'AMENA VE SEKANA VE XHE'ALENA MUSLIMIN

["Falënderimi All-llahut i cili na mundësoi të hamë e të pimë dhe na bëri muslimanë".] (Hadithi hasen, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Seid eI Huderiu)

Islam - Lutje edhe Dua nga Kur'ani edhe Sunneti

Lutje nga Kur'ani edhe Sunneti

Duaul-hitam - - Duaja përmbyllëse
All-llahummexh’al nebijjena lena fertan ve havdahu lena mevrida. All-llahummahshurna fi zumretihi vesta’milna bi sunnetihi ve teveffena ala mil-letihi vexh’alna fi hizbih. All-llahumme vexhma bejnena ve bejnehu ke ma amenna bihi ve lem nerehu. All-llahumme ve la tuferrik bejnena ve bejnehu hatta tudhilena mud’halehu vexh’alna min rufekaihi mean-nebijjine... Lexo më shumë...
Duatë për në banjo apo nevojtore
a) Kur hymë në banjo apo nevojtore: Muhammedi alejhisselam thotë: " Fjala, e cila i ruan vendet e turpshme të njeriut nga vështrimet e xhinnëve kur hyn në banjo apo nevojtore, është: BISMIL-LAHI, ALL-LLAHUMME INNI E'UDHU BIKE MINEL HUBUTHI VEL HABAITHI [" Me emër të All-llahut, o Zot, më ruaj nga e ndyra dhe... Lexo më shumë...
Duaja e sejjidul istigfarit
All-llahumme ente rabbi la ilahe il-la ente halekteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve va’dike mes-teta’tu eudhu bike min sherr ma sana’tu ebuu leke bi ni’metike alejje ve ebuu bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la ente. O Allah, Ti je Zoti im, nuk ka zot tjetër pos Teje. Ti më krijove mua dhe unë jam rob Yti. Po përpiqem sa të... Lexo më shumë...
Duaja kur hymë në treg
Muhammedi alejhisselam thotë: " Kush hyn në treg dhe thotë: LA ILAHE IL-LALL-LLAHU VAHDEHU LA SHERIKE LEH, LEHUL MULKU VE LEHUL HAMDU JUHJI VE JUMIT, VE HUVE HAJJUN LA JEMUT, BI JEDIHIL HAJR, VE HUVE `ALA KUL-LI SHEJ'IN KADIR [" Nuk ka hyjni jetër përveç All-llahut, i vetëm është Ai, nuk ka shok, për Të janë sundimi dhe... Lexo më shumë...
Duaja me rastin e pagjumsisë
All-llahumme rabbes-semavati ve ma ezal-let ve rabble-eredine ve ma ekal-let ve rabbesh-shejatini ve ma edal-let kun li xharen min sherri halkike exhmeine en jefruta alejje ehadun min hum ev en jatga, azze xharuke ve tebarekesmuk. O Zot im, Sundimtar i shtatë qiejve dhe gjithë që ato mbulojnë, Sundimtar i tokëve dhe gjithë që ekziston mbi to dhe që bartin... Lexo më shumë...
Duat ë e gjumit
a)Kur bijmë të flejmë: Muhammedi alejhiselam thotë: "Kur të shtrihet dikush në shtratin e tij le të mbështillet mirë, sepse askush nuk e di se çka mund t'i ndodhë në gjumë, pastaj le të thotë: BISMIKE RABBI VED'ATU XHENBI VE BIKE ERFE'UHU, IN EMSEKTE NEFSI FERHAMHA VE IN ERSELTEHA FAHFADHHA BIMA... Lexo më shumë...
Çka thuhet për largimin e kurtheve të shejtanit
EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT TÄMMÄTI EL-LETI LA JUXHÄVIZUHUNNE BERRUN VE LA FAXHIRUN MIN SHERRI MA HALEK, VE BERE-E VE DHER-E, VE MIN SHERRI MA JENZILU MINES SEMÄI, VE MIN SHERRI MA JA'ERUXHU FIHA, VE MIN SHERRI MA DHERE-E FIL ARDI, VE MIN SHERRI MA JEHRUXHU MINHA, VE MIN SHERRI FITENIL LEJLI VEN NEHÄR, VE MIN SHERRI KUL-LI TÄRIKIN IL-LA TÄRIKAN, JETRUKU BI... Lexo më shumë...
Duaja pas ngrënies së ushqimit
ELHAMDULI-LAHIL-LEDHI AT'AMENA VE SEKANA VE XHE'ALENA MUSLIMIN     ["Falënderimi All-llahut i cili na mundësoi të hamë e të pimë dhe na bëri muslimanë".] (Hadithi hasen, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Seid eI Huderiu)
Duaja me rastin e sprovimit
All-llahumme inni es’eluker-rida badel-kadai ve berdel-ajshi ba’del-mevti ve ledhdheten-nazari ila vexhhike vesh-shevka ila likaike fi gajri darrae mudirretin ve la fitnetin mudil-letin, ve eudhu bike en adhime ev uzleme ev a’tedije ev ju’teda alejje ev eksibe hatieten ev dhenben la tagfiruh. O Zot, të lutem që t’më falësh kënaqësi pas... Lexo më shumë...
Duatë e hyrjes dhe daljes nga xhamia
a) Kur hymë në xhami: Muhammedi alejhisselam thotë: " Kur të hyjë dikush prej jush në xhami le të dërgoj salavate mbi mua: ALL-LLAHUMME SAL-LI UE SEL-LIM ALA MUHAMMED [" O All-llah,bekoje dhe sjelli paqë Muhammedit"] ...pastaj le të thotë: ALL-LLAHUMMEFTAH LI EBUABE RAHMETIK [" O All-llahu im, m'i hap dyert e... Lexo më shumë...

Data Hixhri

e martë 27 Dhul-Hixhe 1435 Hixhri, 21 Tetor 2014
Xhamia El Buhari ne facebook.com
Kontribut

Kohet e namazit

Kohet e namazit

Kush është në lidhje

Momentalisht kemi 145 mysafirë në linjë

Forma e Namazit

Namazi - Dokumentar